Virus, který způsobuje COVID-19, napadá lidi každého věku. Nicméně je prokázáno, že jsou dvě skupiny lidí, u kterých je vyšší riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19. Jsou jimi starší lidé (lidé přes 60 let věku) a lidé se závažnými zdravotními problémy (jako jsou kardiovaskulární choroby, chronické respirační a onkologická onemocnění).
12. 3. 2020
COVID-19: Příručka o chování ve společnosti při výskytu COVID-19 pro starší lidi a lidi se závažnými zdravotními problémy
WHO vydalo rady pro tyto dvě skupiny lidí a pro informovanost veřejnosti s cílem zajistit minimalizaci rizika před onemocněním COVID-19.
Tyto rady zahrnují témata jako je přijímání návštěv, plánování pro zásobování léky a potravinami, bezpečný pohyb ve veřejných prostorách a zajištění kontaktu s dalšími lidmi přes telefon a pomocí dalších prostředků. Je nezbytné, aby při vypuknutí epidemie COVID-19, byly tyto skupiny podporovány regionálními institucemi v kraji.
WHO klade důraz, že všichni lidé musí sebe chránit před COVID-19, čímž také budou chránit ostatní.
Klíčové rady pro starší lidi a lidi s chronickými nemocemi:
- Pokud přijímáte návštěvu doma, vyměňte si pozdravy ve vzdálenosti minimálně 1 metru formou mávnutí, přikývnutí, poklonění.
- Požádejte návštěvníky a ty, kteří s Vámi žijí, aby si myli ruce.
- Pravidelně čistěte a dezinfikujte povrchy ve Vaší domácnosti, zvláště povrchy, kterých se lidé často dotýkají.
- Pokud někdo, s kým žijete, se necítí dobře (zvláště pokud má možné příznaky COVID-19), omezte Váš sdílený prostor na minimum.
- Pokud budete mít příznaky onemocnění COVID-19, kontaktujte telefonicky svého ošetřujícího lékaře předtím, než jej navštívíte v jeho lékařském zařízení. (poznámka – zůstaňte doma a čekejte na další pokyny)
- Nebojte se v předstihu připravit plán pro případ propuknutí epidemie s osobami ve Vašem okolí.
- V případě, že půjdete do veřejných prostor, dodržujte stejná preventivní opatření, jaká dodržujete doma.
- Nadále sledujte nové informace ze spolehlivých zdrojů.